מהו לייזר נמוך עוצמה?

מה היא קרן לייזר

קרן לייזר הפכה להיות חלק מחיינו בשנים האחרונות.

בכל אשר נפנה סובבים אותנו מכשירים העושים שימוש בקרני לייזר כגון: קוראי בר-קוד בסופרמרקט, נגני תקליטורים, מדפסות ועוד.
הכתבות בתקשורת הפופולרית נוטות להדגיש את היישומים הצבאיים והתעשייתיים של הלייזר לאור עצמתו ודיוקו. תכונות אלו הביאו ליישומו של הלייזר גם בתחומים רפואיים שונים, החל בניתוחי עיניים וכלה בהורדת שיער.תחום מוכר קצת פחות הינו יכולתו של לייזר נמוך העצמה לסייע בשורה של תהליכי ריפוי רקמות פגועות והקלה בכאב. תחום המכונה low level laser therapy – LLLT.

מעט היסטוריה

את היסודות הפיסיקליים להבנת תופעת הלייזר הניח אלברט איינשטיין בעבודותיו מתחילת המאה ה-20, אך המכשיר הראשון שהפיק קרני לייזר נבנה ע"י תיאודור מיימן במעבדות יוז בארה"ב ב-1960.
המחקר המדעי ויישומיו הטכנולוגיים הובילו במהירות ליישומו של הלייזר בתחומים רבים ומגוונים עקב היכולת לרכז קרני אור בעצמות גבוהות ביותר ולשלוט עליהן במידת דיוק רבה.
במקביל החל מחקר על השפעתו הביולוגית של הלייזר על רקמות הגוף. החלוץ בתחום היה פרופ' א. משטר מבודפשט שהחל במחקריו עוד בשנות ה-60.
בתוך שנים ספורות פותחו מכשירים המשמשים לטיפול במגוון בעיות רפואיות.

הבסיס הפיסיקלי של הלייזר

מקורות פולטי קרינה אלקטרומגנטית טבעיים ומלאכותיים קיימים בכל מקום סביבנו. הקרינה הנפלטת מהם מאופיינת בטווח רחב של אורכי גל ובפיזור הקרניים בחלל. לעומת זאת קרני לייזר (LASER – Light Amplification of Stimulated Emission of Radiation) נוצרים כתוצאה ממעבר של קרני אור בתווך מסוים (גביש או גז ספציפי) המצוי במתקן סגור. השינויים האטומיים המתחוללים בחומר זה והמערכת האופטית המורכבת הסובבת אותו מביאים לפליטת קרני לייזר בעלי שלושה מאפיינים פיזיקליים ייחודיים:

  • קוהרנטיות – הפוטונים הנפלטים הינם בעלי תכונות פיזיקליות זהות.
  • מונוכרומטיות – הקרינה הנפלטת הינה בעלת אורך גל (צבע) בודד וטהור.
  • מקבילות – הקרניים ישרות ומקבילות לחלוטין.

הקרינה האלקטרו-מגנטית המוכרת לנו מופיעה בטבע בטווח רחב של אורכי גל, מהקצרים (קרני gamma) ועד לארוכים ביותר (קרני רדיו). מכשירי הלייזר בהם נעשה שימוש ברפואה מפיקים קרני לייזר באורכי גל בתחום האולטרה-סגול / האור הנראה / האינפרה-אדום.