נקודות חן לא תמיד נותנות חן

יש אנשים שחושבים שנקודת חן זה יפה ומנגד יש אנשים שחושבים שנקודת חן זה אלמנט שפוגם במראה השלם – תמיד יהיו דעות מנוגדות, אך בהחלט יש משקל לנתונים. מאוד תלוי מהו הגודל של הנקודה, כיצד היא נראית והיכן היא ממוקמת. עם זאת, בעוד שלשאלה האם נקודת חן מוסיפה חן יש מקום לשיקול אישי, יש מקרים שבהם אין זה נתון לשיפוט, פשוט כי מדובר במקרה רפואי שמצריך הסרה. מתי אם כן יש לשים בצד את השיקולים הקוסמטיים ולהתמקד בשיקולים רפואיים? מוזמנים לעבור על הדברים!

מספר עובדות מעניינות

אז מהי אותה נקודה שלאורך ההיסטוריה מקבלת מקום של כבוד, במיוחד כשהיא מופיעה במקומות אסטרטגים? ובכן אותה נקודה, היא בעצם נגע שמופיע בגוון שבולט על פני העור. לרוב האנשים יש נקודות חן ואכן לרוב הן אינן מסוכנות – נחשבות כשפירות. מה שלא רבים יודעים, זה שרוב נקודות החן יופיעו עד לגיל 40, אם כי לרוב מגיל 10-20, כאשר רק מעט מהנקודות מולדות. עוד עובדה מעניינת נוגעת לכך שהיו זמנים (אי שם בתקופת הרנסנאס) שנשים בחרו להוסיף נקודת חן מזויפת, מתוך רצון להיראות יותר מושכות.

הסרת נקודות חן בלייזר

מתי הנקודה הקטנה צריכה לעורר חשד?

חושדים שיש נקודת חן בעייתית? מוזמנים להכיר מה נחשב כסממן בעייתי. עם זאת, מראש נמליץ שאם מתעורר חשד, מומלץ להגיע לבדיקה מקצועית. מהם אם כן הסממנים? ובכן אם נקודת החן מגרדת, אם נקודת החן פתאום גדלה, אם נקודת החן מדממת לבד, אם נקודת החן בעלת קוטר שמעל 6 מ"מ, אם היא אינה סימטרית (או אם גוונה אינו אחיד), אם הגבול בינה לבין שאר שטח העור אינו ברור, או אם נוספו לידה נקודות נוספות, הרי שיש טעם לקבוע פגישה אצל רופא העור. כמו כן, גם במקרים הבאים מוטב לפנות לרופא עור:

  • מי שיש לו במשפחה אנשים שסבלו מגידולים בעור
  • מי שכבר היה לו גידול ממאיר
  • מי שבתור ילד או נער נהג לסבול מכוויות שמש
  • מי שיש לו עור בהיר, עיניים בהירות ונמשים
  • מי שיש לו הרבה נקודות חן, או כאלו שנחשבות גדולות במיוחד
  • מי שנוהג להיות חשוף לשמש בין 10 בבוקר ל4 אחה"צ.
  • מי שכבר אבחנו אצלו שומות א-טיפיות (כאלו שאינו ממאירות).

מה נקודת החן מספרת עליכם?

אם לרגע נשים את חשיבות האבחון הרפואי בצד, נעצור לציין שלפי המסורת הסינית, להופעה של נקודת חן באזור הפנים יש לא מעט משמעות – משמעות שנוגעת לאיכות ולהתנהלות החיים. הכתובים הסיניים מסכימים שלרוב שומה/נקודת חן אינה מבשרת טובות מבחינה רפואית, ועל כן מוטב להסירה. במקביל, יש משמעות מבחינת זרימת הצ'י. קבלו 3 דוגמאות מעניינות:

  • שומה נוגדת בעל – שומה זו מופיעה במרכז המצח סביב גיל 19 והיא מעידה שלאותה אישה יש קשיים במציאת בעל, או שעשויים להופיע אצלה קשיים בתחום הקריירה.
  • השומה הבוכה – זו מופיעה באזור של שק הדמעות והיא מייצגת שברון לה ושלל בעיות רגשיות.
  • שומת באיבר השסוע – השומה שבתרבות שלנו נחשבת מאוד מחמיאה (לצד השפה), לפי הכתובים הסיניים אינה מבטיחה ובטח שאינה מרשימה. מבחינת הסיניים, אצל אישה היא מעידה על שבירת יד ימין ואצל גבר על שבירת רגל ימין.

נקודה למחשבה – סכנה!

בארץ ברוכת שמש כמו שלנו ישנה חשיבות יתרה לאבחן נקודות חן ואף להיות במעקב. באופן כללי יש להיות במעקב מדי שנה ואם הרופא מוצא טעם להוריד את הנקודה, בוחנים מהי השיטה המתאימה ביותר, הסרת נקודות חן בלייזר למשל. פה ניתן למצוא שיטות שמתאימות להסרת נקודות חן רגילות, לעומת שיטות שיותר מתאימות לנקודות חן בעייתיות. לאחר שנקודת החן מוסרת, נהוג לשלוח אותה לבדיקה פתולוגית, וזאת כדי לקבוע שני דברים: ראשית האם כל הנגע הוסר ושנית עד כמה הנגע מסוכן.

מאפיינים מבררים ומטפלים

מי שמקבל החלטה שנקודת החן אינה לטעמו, או מי שמקבל הנחייה רפואית להיפטר מהנקודה, יכול לבצע זאת באמצעות תהליך יחסית מהיר ושנחשב בטוח. יש מי שיפנה אל שיטת הסרת נקודות חן בלייזר ויש מי שיפנה לשיטה כירורגית. בכול אופן אין מדובר בבחירה חופשית, אלא הכוונה רפואית הכרחית. בכול אופן תמיד מומלץ

לברר לפני האם הנגע עשוי לחזור, אלו תופעת לוואי אפשריות, האם קיים סיכוי להופעת זיהום ותוך כמה זמן האזור מחלים לגמרי.

 

מאמר זה נכתב עבור מדיקל סי 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *