פציאליס – Bell’s palsy

מה היא פציאליס?

התופעה שנקראת פציאליס או בשמה השני: השיתוק על שם בל (Bell’s palsy) היא תופעה שכיחה יחסית (מקרה אחד לכל 5,000 אנשים).
מדובר בפגיעה של עצב הפנים (עצב גולגלתי מס’ 7 הנקרא – Facial Nerve). העצב אחראי על הפעלת שרירי הפנים.
בהיותו עצב גולגלתי (יוצא ישירות מהגולגולת אל איברי הקצה) הפגיעה יכולה לנבוע ממקור פנימי, לפני צאתו מקופסת הגולגולת (לעיתים בעקבות אירוע מוחי) או ממקור חיצוני, בד”כ קרוב למקום יציאתו של העצב. לרוב מדובר בתהליך דלקתי שנוצר בסביבת העצב ומשפיע על ההולכה העצבית שלו.

מהלך המחלה בד”כ מהיר ודרמטי. הסימפטומים מופיעים כרוח הסערה. תחילה המטופל יתלונן על עין יבשה ונימול סביב השפתיים ובמהירות תתקדם המחלה עד לשיא התמונה הקלינית.
הסימנים יכולים לכלול כאבים או תחושת צוואר תפוס או כאבים מאחורי האוזן בלי שהמטופל יצליח לקשר בין הדברים, ואז מופיע השיתוק בחצי הפנים – הסימן הקלאסי לפציאליס.

הסיבות להופעת המחלה

  • התפרצות של מחלת ההרפס
  • מחלות ויראליות או חיידקיות שונות
  • חשיפה למקור קור ישיר (מאוורר או מזגן)

חשוב מאוד לפגוש רופא שיבצע אבחנה מבדלת וישלול מקרה של אירוע מוחי. כמו כן, כל חשד להתפרצות של הרפס או למקור ויראלי או חיידקי מחייב טיפול תרופתי.

הטיפול בעזרת לייזר נמוך עצמה

מגמר תהליך האבחון של המחלה, מתחיל תהליך הריפוי.
כ- 50% מחולים מחלימים באופן ספונטני תוך זמן קצר וכמעט 40% משתפרים בטווח של שנה אחת.
בשלב הזה של המחלה (מרגע האבחון ובחודשים הבאים) לטיפול בעזרת לייזר נמוך עצמה יש כמה יתרונות מובהקים:

  • הטיפול מזרז מאוד את תהליכי הפחתת הדלקת ובכך מקטין את הסיכון לנזקים חמורים עד בלתי הפיכים לעצב הפנים, זאת בעקבות הלחץ הנוצר על העצב באזור יציאתו מהגולגולת הפוגע בהולכה העצבית של העצב. ככל שהלחץ ימשיך לאורך זמן, ככה הסיכוי לנזק בלתי הפיך גדל
  • הטיפול מזרז את קצב החלמתו של העצב הפגוע ומשפר את תפקודו עד פי 4 מהר יותר מההחלמה ללא הטיפול
  • לעיתים, בגלל סמיכות לעצב גולגלתי אחר (העצב החמישי – טריגימינוס), פגיעה בעצב זה תגרום להופעת כאבים חזקים מאוד בפנים. הלייזר נמוך העצמה יפחית משמעותית כאבים אלו.

ישנה כאמור חשיבות רבה להתחלת הטיפול מהר ככל האפשר, אך מהניסיון הקליני הרב שצברנו, ניתן לראות שיפור גם במקרים הכרוניים של השיתוק הנמשכים מספר שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *