כאבים וחרדות – איך הם קשורים?

חיינו המודרניים רצופים קשיים ועומסים אשר מושתים על הגוף חדשות לבקרים, אך לעתים לאור בדיקות חוזרות ונשנות אצל הרופא – עדיין לא מתגלה מקור הכאב וכתוצאה מכך, גם עלומה הדרך כיצד יש לטפלו. לנוכח זאת, מרתק הקשר אשר מובהר בשנים האחרונות ביתר שאת, בין מצבו הנפשי של הגוף וההשלכות חסרות התקדים שיש לכך על מצבנו הגופני, קרי תחושות ממשיות שיש לנו.

אבחנה ראשונית כצומת דרכים

בהמשך לכך, אף על פי כי ייתכנות הקשר בין חרדות להופעת כאבים הפך מזה זמן מה לקונצנזוס רפואי אשר קיים מקיר לקיר, עדיין אין בכך בכדי להכליל את הופעתם של כלל הכאבים ככאלו אשר הגורמים להם בהכרח נפשיים, או כאלו אשר מצריכים טיפול מקצועי בחרדות. לכן, בעת הופעת כאב מומלץ ראשית ובראשונה לבצע בחינה רפואית על ידי רופא, בכדי להפליל ולאבחן את הכאב ומקורו, עם זאת – בהינתן והבדיקה הוגדרה כתקינה לחלוטין, ייתכן וישנן אבנים נוספות אשר תרצו להפוך בכדי להעניק לגופכם (ולנפשכם) מזור ומרגוע מאשר אתם חשים.

הנפש והגוף כגורמים מאזנים

זאת ועוד, כי עוד מימי הרמב”ם ניתן למצוא עדויות לחשיבות הרבה אשר קיימת למלאכה כדוגמת טיפול בחרדות, כאשר הרמב”ם עצמו קבע כי על רופאים להתבונן באנשים בעלי תחלואות גופניות, ככאלה אשר זקוקים יותר לקיים טיפול בחרדות ותחלואי הנפש כחלק מן התרופה והריפוי אשר הם משוועים לו.

”ויחשוב הרופא כי כל חולה ליבו צר, וכל בריא רחב הנפש… והוא הקודם ברפואת כל חולה” – הנהגת הבריאות, בריאות הנפש, 13.

טיפול בחרדות כפעולה הכרחית לאור היותן של חרדות חלק בלתי נפרד מחיינו

הצורך הרב אשר עולה לתחזוקה שוטפת עבור מצבנו הנפשני כפי שמתרחש בעת טיפול בחרדות, נובע מן העובדה כי חיינו רצופים קשיים ואתגרים אשר לעולם יבואו ולעולם יקומו. לאור זאת, אף על פי כי ישנם יחידי סגולה אשר יודעים להתמודד עם אותם קשיים טוב יותר מן הכלל, סביר להניח במידה רבה כי כל אדם ייתקל בקשיים אשר יתבטאו בחרדות שפוקדות אותו, אודות יכולותיו או אורח חייו, כאשר לאור אותן חרדות חשוב לבצע טיפול והתמודדות.

לנוכח זאת, חשיבותו של טיפול בחרדות רק עולה ומצריך מאיתנו לתחזק את נפשנו באמצעות הסתייעות באנשי מקצוע לעת הצורך, כמו גם להשתחרר מן תפיסות ארכאיות ופרימיטיביות אשר כרוכות בסטיגמות ודעות קדומות אודות אלו שלקו במידה מסוימת בנפשם, או שנאלצים להסתייע בעזרה חיצונית עבור תחזוקה השוטף.

לסיכום – טיפול בחרדות ככלי לחיים תקינים נטולי כאב

קצרה היריעה מלהכיל את הקשר העז בין הופעתם המוחשית של כאבים גופניים אשר מהווים זעקה מצד הגוף, אל מול הצורך שעולה מכך לבצע טיפול בחרדות ותחלואי הנפש אשר עתידים ויכולים לפקוד כל אדם. לפיכך, מומלץ במידה רבה לאדם אשר חש כאבים למשך זמן מבלי למצוא לכך הסבר ופשר רפואי פיזיולוגי, לבצע בהקדם האפשרי בחינה מעמיקה וכנה אודות תחושותיו הנפשיות, כמו גם הצורך לבחון האם הוא מוכרח לקיים טיפול בחרדות.

זאת מכיוון שלעתים רבות מדי רבים בוחרים שלהימנע מצעד הכרחי שכזה, לאור ענייני מבוכה וחשש חברתי, אף על פי כי מדובר בתופעה אשר הינה ברמה כזו או אחרת מנת הכלל, כמו גם כי אינה ניתנת להכחשה, אשר אילו תתקיים עלולה אף להחמיר ולהעצים את קיומה של התופעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *