וסטיבוליטיס

וסטיבוליטיס

מהי תסמונת וסטיבוליטיס

דלקת מבוא העריה – וסטיבולודיניה (Vestibulitis)

וסטיבוליטיס (לעיתים נקראת גם וולוודיניה) היא מחלה המתבטאת ברגישות יתר בעור הווסטיבולום (האזור שבין הפות לפתח הנרתיק). מדובר בתופעה מאוד שכיחה והיא אחד הגורמים המשמעותיים לכאבים בעת קיום יחסי מין.
וולוודיניה (בתרגום מאנגלית: וולווה – פות, דיניה – כאב) הינה מצב כרוני של כאבים בפות, המלווה לעתים בתחושת צריבה, שריפה, דקירה, גירוי מכאיב או גרד. עם הזמן, לכאבים אלו השלכות גופניות, מיניות ונפשיות.
נהוג להשתמש בהגדרה זו לאחר בירור רפואי יסודי ובתנאי שלא נמצאה סיבה אחרת הגורמת לכאב כגון זיהום (פטרייה/הרפס), מחלת עור או אלרגיה.
ההערכה היא כי כ- 15% מאוכולוסית הנשים סובלות מכאבים הנובעים מהמחלה בדרגות חומרה משתנות. למרות המספר הגבוה של נשים הסובלות מכאבים, נשים רבות אינן מדברות על הבעיה ורופאים רבים אינם מודעים להיקף הבעיה ולאפשרויות הטיפול.

מהי תופעת הוסטיבוליטיס המונעת ממך לקיים יחסי אינטימיות?

בספרות הרפואית תוארה לראשונה אותה תסמונת לקראת סוף המאה ה- 20. מאז זכתה התסמונת לשמות רבים. ב-1987 טבע ד"ר פרידריך את השם "וסטיבוליטיס" המתייחס לתחושת כאבים באזור הווסטיבולום (אזור פתח הנרתיק). התסמונת מאובחנת כאשר:

  • ישנם כאבים עזים בפתח הנרתיק – מופיעים בעיקר בניסיון חדירה לנרתיק (ביחסי מין או בניסיון החדרת טמפון)
  • ישנו אודם ברקמות סביב הפות
  • בבדיקה גופנית ע"י הרופא, ישנה רגישות למגע ומופקים כאבים ע"י מגע קל באזור פתח הנרתיק באמצעות פטוש (הדומה למקל לניקוי האוזניים)

מאחר ופרידריך ורופאים אחרים העריכו כי המצב נגרם מדלקת, הם כינו את התסמונת "וסטיבוליטיס" (שמשמעותה באנגלית "דלקת של הוסטיבולום"). הנושא עבר הערכה מחדש בשנים האחרונות והוחלט להימנע משימוש במילה "וסטיבוליטיס" לאור התפיסה הרווחת בקרב רבים מן העוסקים בתחום שלא תמיד מדובר בתהליך דלקתי כגורם לכאבים הממושכים. מ- 2003 נהוגה שיטת סווג חדשה, בה מכונה התופעה של כאבים בפות "וולוודיניה". עם זאת, רופאים רבים העוסקים בתחום ממשיכים לקרוא לתסמונת "וסטיבוליטיס".

מיקומו של הכאב ומשך הכאב משתנים מאישה לאישה. הכאב יכול להופיע בכל אזור הפות או רק בחלק ממנו, בשפתיים החיצוניות או הפנימיות, בנרתיק, בפתח הנרתיק או בדגדגן. הכאב יכול להיות חד צדדי או דו-צדדי, קבוע או משתנה, ממושך או התקפי. יש נשים שיסבלו מכאב ללא כל גירוי ואחרות ידווחו על כאב בזמן מגע או לחץ על האזור, למשל בקיום יחסי מין. יש נשים שידווחו על החמרת הכאב בעקבות פעילות כגון ישיבה ממושכת, רכיבה על אופניים וקיום יחסי מין. הכאב יכול להופיע בניסיון החדירה הראשון (החדרת טמפון או קיום יחסי מין) או לאחר שנים של חדירה ללא כאבים.

הסיבה להתפתחות כאב בפות אינה ידועה בוודאות. עם השנים, התפתחו תיאוריות שונות המנסות להסביר תופעה זו. בין התיאוריות: זיהום, נטיית יתר מולדת לדלקות, גורמים תורשתיים והפרעות בתפקוד מערכת העצבים באזור הפות. ככל הנראה אין מדובר בגורם אחד ונשים שונות מפתחות כאב זה כתוצאה מגירויים שונים. אצל נשים רבות הסובלות מכאב, לא ניתן לזהות סיבה ברורה לכאב גם לאחר בדיקה על ידי רופא המתמחה בבעיות אלו. חשוב להדגיש כי אין הכוונה ש- "לא קיים" גורם לכאב או ש- "הבעיה היא בראש" כפי שטוענים חלק מן הרופאים, אלא שאיננו מסוגלים לזהות את הגורם לכאב.

כעת יש פיתרון חדשני לטיפול בכאב וסיוע לפיתרון. צרי עימנו קשר.