מטפלים סיעודיים בשלב השיקום

אנשים מבוגרים סובלים ממחלות שונות ולא אחת הם מגיעים למצבים קשים שמצריכים טיפולים רבים וגם ניתוחים ואשפוזים, כמו לאחר אירועים לבביים או אירועים מוחיים. 

סיוע בתקופת השיקום  

בתום תקופת האשפוז והשיקום הראשוניים בבתי ההחלמה, המטופל אמור לשוב לביתו. הבעיה היא שלאור מצבו הבריאותי הוא אינו מסוגל לתפקד באופן עצמאי. 

טיפול בלייזר בעוצמה נמוכה  

אחת האופציות המוצלחות שמתבצעת הן בישראל והן בעולם כדי לסייע לאדם זה בהליך השיקום היא שימוש בשיטת LLLT  – low level laser therapy. מדובר בהליך המתבצע באמצעות מכשיר לייזר ייעודי אשר פועל בעוצמה נמוכה והוא מסייע בהליך של ריפוי הרקמות והתאים בגוף. 

כאשר מדובר במטרה של שיקום לאחר אירוע או פגיעה כלשהי, מבצעים זאת בעוצמה נמוכה, באורך הגל הרצוי ובאופן מדויק. כך לא יוצרים תופעות לוואי, אין נזקים, אין כאבים ופועלים בדרך שהיא בטוחה במאה אחוז.  

אופן ביצוע הטיפול באמצעות לייזר  

אנשי רפואה מיומנים בתחום זה, מצמידים את המכשיר המתקדם למקום הפגוע כמו לדוגמה בגפיים או בצוואר ומבצעים טיפול ממוקד בנקודות הללו לאורך כחצי שעה. טיפול זה הוא אחד מתוך כמות של טיפולים שגרתית שנעה בין 12-8 על פי הצורך האישי. ברוב המקרים לאחר ביצוע כמה טיפולים, המטופל חל בשינוי מהותי בתנועתיות שלו וזאת כיוון שהטיפול באמצעות מכשיר הלייזר מזרז תהליכים ביו כימיים ומשפר את התפקוד של האיברים הללו. 

קביעת מסגרת השעות לכל מטופל  

שלב השיקום הוא שלב קשה מאד כיוון שכל אדם אמור להסתגל למצב החדש שלו וזה קשה הן פיזית והן מנטלית כאשר פתאום אי אפשר לבצע פעולות אלמנטריות ודבר זה משפיע על החיוניות ועל מצב הרוח שלו. 

המוסד לביטוח לאומי דואג שרופא גריאטרי יגיע לביתו של האדם שנמצא בהליך השיקום ויבחן את מצבו באופן מעמיק. הרופא משוחח עם האדם המבוגר, מבין על פי תשובותיו את רמת הצלילות שלו ואת החיבור שלו למציאות. בנוסף לכך הוא מבצע מבחן לגבי התפקוד שלו, בנושאים כמו שליטה על הסוגרים, קימה באופן עצמאי מהמיטה, רחצה, אכילה ולבישת בגדים באופן עצמאי.  

בהתאם לקריטריונים שנקבעו ועל פי מצבו הכללי של אדם זה, המוסד לביטוח לאומי מאשר כמות מסוימת של שעות בכל יום. בהתאם לכך חברת הסיעוד דואגת לצוות לאדם זה מטפלת קבועה שמגיע בכל יום על פי כמות השעות שנקבעה.  

הפעילויות של המטפלת  

המטפלת ממלאת תפקיד חשוב בהתנהלות היום יומית ולכן יש הקפדה שהיא והמטופל ידברו בשפה זהה, כדי שתהיה תקשורת טובה והבנה לצורך שיפור המצב השיקומי המורכב. 

כמו כן היא מסייעת לו בכל הפעולות האישיות האלמנטריות של היגיינה וניקיון, לבישת הבגדים, עזרה בעת הקימה ובעת המעבר למצב שכיבה, האכלה ושתייה לאורך כל היום, קניות ובישולים והאכלה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *